Energia na wsi 2023 – dotacja na oze dla rolnika

25 stycznia 2023 wystartowała – 1 odsłona programu „Energia dla wsi” , w ramach którego o dofinansowanie na instalacje OZE mogą ubiegać się rolnicy i spółdzielnie energetyczne.

Program został przygotowany we współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Głównym celem programu jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Całkowity budżet programu „Energia dla wsi” wynosi 1 mld złotych. Pierwszy nabór potrwa do 15 grudnia 2023 r. Budżet dla tego naboru wynosi 100 mln zł.

Wsparcie w ramach „Energii dla wsi” może zostać wypłacone w formie dotacji lub pożyczki. Wnioskujący o dotacje może ubiegać się o dopłatę o maksymalnej wartości 20 mln zł, z kolei w przypadku starających się o pożyczkę kwota maksymalna wynosi 25 mln zł.

Beneficjentami programu są nie tylko rolnicy. O wsparcie będą mogły ubiegać się również spółdzielnie energetyczne – te dopiero powstające, jak i te już istniejące – oraz ich członkowie. W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65% kosztów kwalifikowanych.

Więcej o programie na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: https://www.gov.pl/web/nfosigw/energia-dla-wsi.

Umów się z doradcą Energyco