W ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) już 13 czerwca 2023 roku wystartuje nabór na całkowicie nową formę wsparcia – kredyt ekologiczny skierowany do przedsiębiorstw.
- Rozpoczęcie pierwszego naboru: 16.06.2023 r.
- Zakończenie pierwszego naboru: 17.08.2023 r.
- Planowana kwota na dofinansowania: 660 mln zł
Celem kredytu ekologicznego jest wsparcie firm w procesie zwiększania efektywności energetycznej poprzez modernizację różnych elementów w przedsiębiorstwie, aby ograniczyć zużycie energii pierwotnej. Mimo że konkurs zawiera w nazwie słowo „kredyt”, jest to dotacja w formie refundacji. Istotne jest, aby beneficjent uzyskał kredyt w banku komercyjnym, który następnie będzie spłacany ze środków dotacji.
Kredyt ekologiczny – dla kogo?
Beneficjenci: MŚP oraz duże firmy zatrudniające do 3 000 osób (small mid-caps oraz mid-caps)
W nowej perspektywie finansowej przewidziano możliwość wsparcia dla small mid-caps, czyli przedsiębiorstw posiadających status małej spółki o średniej kapitalizacji (do 499 pracowników), oraz mid-caps, czyli spółek o średniej kapitalizacji ( do 3000 pracowników).
Kredyt ekologiczny – jaki typ projektów?
- Termomodernizacja posiadanych budynków (jako obligatoryjny element projektu)
- Modernizacja infrastruktury, a w tym np. istotna zmiana procesu produkcyjnego
- Dodatkowym elementem projektu może być inwestycja w odnawialne źródła energii
Kluczowe do uzyskania kredytu ekologicznego jest przeprowadzenie audytu energetycznego, w ramach którego audytor wskaże możliwe do przeprowadzenia inwestycje w celu zwiększenia energooszczędności. Warunkiem otrzymania wsparcia będzie uzyskanie oszczędności energii pierwotnej przynajmniej na poziomie 30%.
CO ZYSKUJESZ DZIĘKI DOTACJI Z KREDYTU EKOLOGICZNEGO?